Το νέο eTwinning έργο του σχολείου μας

Το Β2 τμήμα του σχολείου μας θα συμμετέχει φέτος στο eTwinning έργο, με τίτλο “Aspects of the Mediterranean culture and tradition” , με υπεύθυνη εκπαιδευτικό τη δασκάλα του τμήματος Βασιλική Μαυράδα.
Σκοπός του συγκεκριμένου ευρωπαϊκού προγράμματος είναι αρχικά να γίνει μία πρώτη διαδικτυακή επαφή – γνωριμία με τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές σχολείων από Μεσογειακές χώρες της Ευρώπης. Στα πλαίσια του προγράμματος “Aspects of the Mediterranean culture and tradition”, το οποίο θα διαρκέσει 9 μήνες (Οκτώβριο έως και Ιούνιο), τα παιδιά θα συνεργαστούν και θα αναδείξουν μέσα από διάφορες δραστηριότητες (βίντεο, τραγούδια, κείμενο, ζωγραφική, θέατρο, συνεντεύξεις, παρουσιάσεις, κολλάζ, επισκέψεις κ.λπ.) καθώς και αλληλεπίδραση με παραδοσιακούς λαϊκούς χορούς και τραγούδια, παραδοσιακά έθιμα, φαγητά και συνταγές, θρησκευτικό πολιτισμό, αρχαίες ιστορίες κ.λπ. Με όλες αυτές τις διαδραστικές δραστηριότητες τα παιδιά θα έρθουν σε επαφή και θα γνωρίσουν την ιδιαιτερότητα άλλων μεσογειακών πολιτισμών και το πώς επηρεάζονται μεταξύ τους. Επίσης θα βελτιώσουν τις γνώσεις τους στα Αγγλικά, στη χρήση των Νέων Τεχνολογιών και θα κάνουν καινούργιους φίλους.