“From Seed to Crop” : eTwinning έργο

Το Β2 τμήμα του σχολείου μας συμμετέχει φέτος (σχολικό έτος 2023-2024) στο eTwinning πρόγραμμα με το έργο :
” From Seed to Crop ” με υπεύθυνη εκπαιδευτικό τη δασκάλα του τμήματος Βασιλική Μαυράδα.

Στόχος του έργου είναι να μπορέσουν οι μαθητές να γνωρίσουν μερικά αγροτικά προϊόντα που καλλιεργούνται στην περιοχή όπου ζουν, να παρακολουθήσουν την ανάπτυξη του φυτού από σπόρους σε ένα επίπεδο που μπορεί να παράγει καλλιέργειες, να φροντίζουν και να ευθύνονται για το και να βρουν λύσεις στα προβλήματα που αντιμετωπίζονται στη διαδικασία.

Στόχος είναι οι εταίροι του έργου, που βιώνουν την ίδια διαδικασία σε παρόμοιες ή διαφορετικές περιοχές, σε διαφορετικές κλιματικές και πολιτιστικές συνθήκες, να παρακολουθήσουν τις διαδικασίες που περνούν, να μοιραστούν τα προβλήματα και τα επιτεύγματα της διαδικασίας και να βιώσουν αυτή τη διαδικασία, η οποία θα πραγματοποιηθεί από σπόρο σε προϊόν, σε συνεργασία.