eTwinning : Ελάτε να γνωρίσουμε ένα βυζαντινό μνημείο

Την Πέμπτη, 18/1/2024 η Β΄ τάξη του 12ου ΔΣ Λαμίας και Γ΄ τάξη του 2ου ΔΣ Λαμίας ξανασυναντήθηκαν στα πλαίσια διασχολικής συνεργασίας εντός του eTwinning προγράμματος “Aspects of the Mediterranean culture and tradition”.
Αυτή τη φορά ο στόχος ήταν να γνωρίσουν το πιο σημαντικό βυζαντινό μνημείο του τόπου μας, τον Ιερό ναό της Παναγίας Αρχοντικής και να τον παρουσιάσουν στους ευρωπαίους εταίρους του προγράμματος.
Μέσα από το θεματολόγιο “Παρουσιάζουμε μέρη της θρησκείας μας”, επισκεφτήκαμε την περιοχή του Κάστρου Λαμίας και με ξεναγό μας τον εκπαιδευτικό κύριο Γιώργο Σταυρόπουλο, μάθαμε για τα μικρά εξωκκλήσια της περιοχής. Ο ναός της Παναγίας Αρχοντικής, που χτίστηκε πριν από τον 17ο αιώνα και συντηρείτε από την Αρχαιολογική υπηρεσία, ανοίχτηκε για τους μικρούς μαθητές που ταξίδεψαν πίσω στο χρόνο θαυμάζοντας την βυζαντινή τέχνη των προηγούμενων αιώνων.
Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε έναν σύγχρονο ορθόδοξο ναό από στο πάρκο της Αγίας Βαρβάρας Λαμίας.
Ενημερωθήκαμε, εμπνευστήκαμε και είμαστε έτοιμοι να παρουσιάσουμε ένα σημαντικό μνημείο μας στους ευρωπαίους φίλους μας.

Ελάτε να σας ξεναγήσουμε :

Υπεύθυνοι εκπ/κοί :
Βασιλική Υφαντή – 2ο ΔΣ Λαμίας