Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Φιλοζωία νοείται γενικά ως η αμέριστη και αδιάκριτη αγάπη προς όλα ανεξαιρέτως τα ζώα αυτού του πλανήτη. Αντιπροσωπεύει την ποιότητα και το επίπεδο του πολιτισμού ενός λαού και μιας χώρας.

Η 4η Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, ορίζεται και καθιερώνεται ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας κάθε σχολικού έτους, η οποία θα είναι αφιερωμένη στην υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας.

Το σχολείο μας  διοργάνωσε εκδήλωση στις 28/03/2024,  που  στόχο είχε την ενίσχυση της φιλοζωίας, την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των μαθητών για τους κανόνες ευζωίας των ζώων.

Οι μαθητές της Α΄ & Β΄ τάξης του σχολείου μας ενημερώθηκαν για τα δικαιώματα των ζώων από την κτηνίατρο Κατερίνα Σωτηρίου την οποία και ευχαριστούμε για την προσφορά της.

Τα παιδιά παρουσίασαν τις εμπειρίες αλλά και εξέφρασαν τις απόψεις τους για την σχέση του ανθρώπου με τα ζώα – σεβασμός και αγάπη.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες αποτύπωσαν τα θετικά συναισθήματα που έχουν για τα ζώα στις ζωγραφιές που δημιούργησαν :