Λιομάζωμα

Το σχολείο μας έχει σχολικό κήπο! Ο σχολικός κήπος συμβάλει στην πρακτική μάθηση και χρησιμοποιείται ως εκπαιδευτικό εργαλείο όπου τα παιδιά μπορούν να παίξουν, να φυτέψουν, να καλλιεργήσουν και να αλληλεπιδράσουν με τη φύση.
Στον κήπο μας υπάρχουν και ελιές, έτσι πραγματοποιήσαμε ένα βιωματικό εργαστήρι συλλογής του ελαιόκαρπου (19-10-2023). Σε αυτό συμμετείχαν οι μαθητές της Β’ τάξης και του νηπιαγωγείου.
Αρχικά μιλήσαμε για το δέντρο της ελιάς, αλλά και για τα προϊόντα της. Ακολούθως κάναμε τη συλλογή των ελιών. Μετά προχωρήσαμε στη διαλογή του καρπού ανάλογα με το χρώμα και τον καθαρισμό του. Και τέλος βάλαμε τις ελιές μας σε δοχεία για να φτιάξουμε επιτραπέζιες ελιές στο σχολείο για να τις απολαύσουμε αργότερα!
Οι μικροί μας «εργάτες» το καταχάρηκαν!!!
Σημαντική ήταν η βοήθεια, και τις ευχαριστούμε γι’ αυτό, της κας Όλγας και της κας Κατερίνας.
Υπεύθυνοι εκπ/κοί :
Μαρία Γκαντζιά