6η Μαρτίου 2024 : Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Την Πέμπτη 6 Μαρτίου 2024, Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας του Σχολείου, τα τμήματα Ε1 και Ε2 του 12ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας πραγματοποίησαν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και την αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Αρχικά έγινε συζήτηση – δραματοποίηση περιστατικών σχολικής βίας, καταγραφή μηνυμάτων σε canson και μπαλόνια. Στη συνέχεια ανακοινώθηκαν τα μηνύματα και τα συμπεράσματα σε ολόκληρη την σχολική κοινότητα.

Επίδοση Βαθμολογίας Β’ Τριμήνου & Παρέλαση 25ης Μαρτίου

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την  Παρασκευή 22-03-2024  θα πραγματοποιηθούν, για όλους τους μαθητές του σχολείου, εκδηλώσεις από τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης για την επέτειο της 25ης Μαρτίου του 1821.  Στη συνέχεια και ώρα 10.00 θα δοθούν  οι  βαθμοί  Β’ Τριμήνου  των  μαθητών  της  Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων  του  σχολείου  μας.

Παρακαλούμε  οι  γονείς  και  κηδεμόνες  των  μαθητών  να  προσέλθουν  στις  αίθουσες  διδασκαλίας  για  την  παραλαβή  των  βαθμών. Υπενθυμίζουμε  για τους  μαθητές  των  Α’ και  Β’ τάξεων  θα γίνει προφορική ενημέρωση προόδου. Οι μαθητές θα προσέλθουν κανονικά στις 8.15 π.μ. και θα αποχωρήσουν μετά το τέλος της γιορτής.

Το ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 οι μαθητές που συμμετέχουν στην παρέλαση θα πρέπει να είναι στις 11.30 π.μ. στην οδό Υψηλάντη στο ύψος του 2ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας.

Υπενθυμίζουμε ότι η ενδυμασία των μαθητών είναι:

Αγόρια: υφασμάτινο παντελόνι μπλε σκούρο, λευκό πουκάμισο, μπλε σκούρο φουλάρι τρίγωνο  και παπούτσια μαύρου χρώματος.

Κορίτσια: υφασμάτινη φούστα μπλε σκούρο,  λευκό  πουκάμισο, μπλε σκούρο φουλάρι τρίγωνο,  καλσόν στο χρώμα του δέρματος και μαύρα παπούτσια (τύπου μπαλαρίνας).

Με το τέλος της παρέλασης οι γονείς θα παραλάβουν τους μαθητές στη γωνία των οδών Λεωνίδου και Πατρόκλου.